Kaaluabi uudised
Kööginurk
Kaalu langetamine
Tervisesport
Motivatsioon
Muud jutud
Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 22. November 2011, kl 09.59

Milliste põhimõtete järgi on kaaluabis arvutatud päevased soovituslikud valkude ja süsivesikute kogused?

Näiteks: Minu eesmärgile vastav päevane kalorinorm on 1283 kcal.

Valgud peaksid moodustama sellest 15% -> 1283 x 0,15 = 192,45 kcal.

Üks gramm valku annab 4 kcal, seega oma arvutuste kohaselt võin süüa 192,45 / 4 = 48 g valku päevas. Kaaluabi soovitab aga ainult 32 g valku päevas. Kuidas selline number saadakse?

Sama asi süsivesikutega: süsivesikud peaks moodustama 55% kaloritest, seega võin süüa 1283 x 0,55 = 705,65 kcal eest süsivesikuid. 1g süsivesikuid annab samuti 4 kcal, seega võin süüa 705,65/4=88g süsivesikuid, kuid kaaluabi soovitab 177 g süsivesikuid. Jällegi, kuidas nii?

Palun põhjendage oma arvutuskäike.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 22. November 2011, kl 13.24

vabandust, süsivesikute kogust arvutab siiski justkui õigesti, aga valkude kohta ikkagi küsimus.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Saatis: KAALUABI
Kuupäev: 24. November 2011, kl 10.25

Tere Moosipirukas!

Hetkel jääb arusaamatuks, kust need andmed võtad ja mille alusel väidad, et valkude hulk ei pea paika.

Erinevad toidud sisaldavad energiat erinevates kogustes ning see tavapärane, et 1 gramm valke annab 4 kcal, 1 gramm rasva kcal või 1 gramm süsivesikuid ca 4 kcal on ju keskmine. Kui tarbida rohkeid kiudaineid sisaldavaid toiduaineid nagu näiteks hiina kapsas, siis on keskmine süsivesikute kcal arv grammi kohta vaid 2.

Samuti ei ole söödavad toidud puhtalt vaid üleni valgud või üleni rasvad või süsivesikuid, vaid sisaldavad ka teisi aineid erinevas koguses. Näiteks kanafilee nahata, mis kaalub 100 grammi annab keskmiselt 116 kcal. Ning seal kanafilees on ju nii valke, rasvu, vedelikku kui ka muid aineid. Või 100 grammi 82% võid annab 744 kcal ning sisaldab nii valke, rasvu kui ka süsivesikuid.

Ehk andmed tulevad toidupäevikusse kõikide lisatud toiduainete andmetest. Soovituslik jaotuvus valkude-rasvad-süsivesikute aluseks on Põhjamaade riiklikud toitumissoovitused.

Heade soovidega,

Kaaluabi.ee

----
www.kaaluabi.ee - Tervislik kehakaal. Teadlik toitumine. Terve inimene. Palju energiat

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 24. November 2011, kl 15.19

Tänud vastuse eest ja hea meelega seletan, kust ma need andmed võtan.

Login kaaluabisse sisse, klikin "Päevik".

Paremal pool servas on sektsioon "Päevased soovitavad kogused (GDA)"
Ja minu puhul on need sellised: kcal 1283, valke 32g, süsivesikuid 173g, rasvad 45g.

Järeldan sellest, et minule soovitatav valkude kogus on 32 grammi ja kui olen tarbinud päevas (erinevate toitude koosseisus) rohkem valke, siis protsent selle valkude numbri all läheb punaseks. Loen sellest välja, et programm tahab mulle öelda, et olen soovitatud kogust ületanud.

Kuna te ei põhjenda, millise arvutuskäigu tulemusel see 32 grammi saadud on, siis mulle tundub, et siin on arvutusviga ja kahtlen, kas sellise soovituse järgimine on ikka tervislik. Kui päevas tarbitud kaloritest 15% peaks pärinema valkudest, siis sel juhul peaks 32g asemel minu meelest olema 48g. (48x4 = 0,15x1283).

Kui olen "Päevased soovitavad kogused" numbritest valesti aru saanud, siis vabandan ja ootan selgitust, mida need numbrid ja protsendid seal sektsioonis siis tähendavad.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 25. November 2011, kl 11.49

See oli hea küsimus, mind ka see painab, vahin aina sed GDA rida ja proovin mõista, tänan samuti juba ette selgituse eest.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 25. November 2011, kl 12.42

Olen ka küsijate ridadessmiling smiley
Ja kui juba vastamiseks läheb, siis võiks keegi selgitada ka KMI graafikut. Olen postitustest lugenud, et mitte ainult minul, graafik ei vasta kaalu/pikkuse tegelikule numbrile.
Tänan!

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 25. November 2011, kl 14.34

Ma olen siiamaani suhteliselt rahulikult eiranud neid vahekordi, sest peaaegu mitte kunagi ei ole mu toitumine tasakaalus, kui omast arust tervislikult söönud olen. Täna aga jäin jõllitama, sest kui ma olen siiani (kella poole kolmeks) nahka pannud ühe õuna ja pool karpi rummiküpsiseid !!! siis teatab kalkulaator mulle, et mu toitumine on tasakaalus eye popping smiley Hellõu! Ilmselt on need arvutused lihtsalt nii mehhaanilised, et selle järgi ma küll ei elaks.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 25. November 2011, kl 16.20

Küsimus veel,liikmete hulgas on keegi Toitumisnõustaja, kes aasta esimesel poolel veel midagi kirjutas oma blogisse ja nüüd pikka aega vaikus. Isegi tema blogis esitatud küsimustele pole vastanud.Kes see on ? Ja kas edaspidi ka ta inimestega kontakteerub? Ja kui ta katkestas, kas poleks olnud eetiline sellest oma blogis teatada? smiling smiley))))ta isegi mul sõbraks lisatud ja ikka kaen, mis tal uut.....

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 28. November 2011, kl 11.15

Tere ninnunännu ja kõik kallid kaaluabi sõbrad,

Ninnunännu, suur tänu küsimuse eest
Olen endiselt täiesti olemas smiling smiley pean tõesti aga tunnistama, et kiire elutempo juures ei ole saanud hoida silma peal foorumil ja blogipostitustel küll aga vastan meeleldi kõigile küsimustele, mis jõuavad minuni aadressil abi@kaaluabi.ee vastused saavad kõik küsijad. Olen ka tegev kaaluabi erinevate projektide raames momendil delfi naistekas ja saates Hooaeg millel saab `silma peal hoida interneti keskonnas`.

Soovin kõigile palju edu oma eesmärkide saavutamiseks ja kes soovib jagada oma muresid, rõõme olen vaid e maili kaugusel

Kaja Maantoa
kaaluabi toitumisnõustaja

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 28. November 2011, kl 14.57

Ei tahaks üldsegi viriseda, kaaluabi on siiski kasutajamugavuse poolest kõige normaalsem eestikeelne kalorite jälgimise keskkond (kiitus) smiling smiley Aga, kui on tegemist tasulise teenusega, siis võiks siiski mingisugune n.ö. kasutajatugi olla, kellel oleks aega küsimustele vastata, ka sisulistele.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Kuupäev: 28. November 2011, kl 15.30

Minul olid ka vanasti kogu aeg valgud punases aga sellest ajast peale kui hakkasin taimetoitlaseks enam ei ole ja toitumine on pidevalt võrdlemisi tasakaalus.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Saatis: eveka
Kuupäev: 29. November 2011, kl 00.37

Mina saan asjast aru nii :

GDA -d on keskmised päevased soovitatavad toidukogused. Keskmise täiskasvanud naise soovitatavad toidukogused ehk GDA on : 2000 kcal, valke 50g, süsivesikuid 270g, rasvu 70g, kiudaineid 25g jne.

Sinu päevane kcal norm kaalu langetamiseks on 1283 kcal ehk 64, 15 % keskmisest täiskasvanud naisele soovitatavast toidu kaloraazist. ( 1283:2000*100). Sama prontsendiga korrutab Kaaluabi läbi ka teised keskmised soovitatavad kogused : valk 50*64,15% =32,075g, süsivesikud 270*64,15% = 173,205g, rasvad 70*64,15% = 44,905 g ja saabki nii Sinu GDA. ARVUTUSLIKULT.

Samuti on kaloraazi jaotus 15% valku, 30% rasva ja 55% süsivesikuid üleüldiselt soovituslik. Nende %-de juures pole võimalik grammiliselt nii vähe süüa ,kui tuleb arvutuslik isiklik GDA .

Mina jälgin ainult, et mul üle keskmise naise ehk üle 50g valgu, üle 70g rasva ei tuleks. Siis tulebki kaalu langus süsivesikute arvelt.

Kaaluabi pole omast peast midagi välja mõelnud. Üldsoovitatavad kogused ja arvutuslikud tehted.

Soovitatakse veel, et kaloraaz ei tohiks olla alla 1400 kcal päevas , et keha ei läheks kokkuhoiu reziimile. Head artiklid ja näited on selle kohta "Kaalust alla" kodulehel.

Üldsoovituslik on veel tarbida iga päev kõiki seitset toidugruppi : vesi (8 tassi), puuvilja või marju (240g), aed-ja juurvilja ( 300-900g, selle grupiga saab nälga vaigistada), valku (120g liha, kala,juustu või muna ), rasva ( 10g õli, võid, koort, majoneesi või pähkleid...), süsivesikuid ( leiba, putru, kartuleid, 150-500g kokku) ja piimasaadusi ( 400 g kokku). Olen nendega toitumise tasakaalu saanud.

Üldiselt ma ei suuda nii vähe süüa, kui mul ette on nähtud ja sellepärast kaal ei lange. Aga abi on toidupäevikust ikkagi, sest tean nüüd, palju ma päevas õgin ja palju miski kaloreid annab. Vast aja jooksul suudan õppida ka isu taltsutama ja kaalu langetama.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Saatis: eveka
Kuupäev: 29. November 2011, kl 12.40

Minu 28.11. päev :

Toitumine on tasakaalus : kalorid valk süsivesikud rasv
MINU TEGELIK 112% 19% 50% 31%
- kehal.aktiivsus 97%
soovituslik 100% 15 55 30


täisk. naise soovit. GDA 2000kcal 50g 270g 70g
minu kaaluabi GDA 1236 31 167 43
MINU TEGELIK 28.11 1384,5 47,2 124,1 76,7
- kehal. aktiivsus 1205

% minu GDA-sse 112% 152 74 179
97
% täisk.naise GDA-sse 69,2% 94 46 110
60.25

ANALÜÜS :

Sõin minimaalse lubatuse piiril, kui kehalist aktiivsust arvestada ( mul 1205, miinimumnorm 1200 kcal). Selle juures oli mu toitumine enam-vähem tasakaalus : rasvu ületatud 1%, valku 4% ja süsivesikuid puudu 5%.

Oma GDA järgi aga ületasin rasva normi 79% ja keskm. GDA järgi 10% võrra. Tasakaalust aga ainult 1% rohkem. Ilmselt sõin rasva väga palju?

Valgu normi ületasin oma GDA järgi 52% võrra, aga keskm. GDA järgi jäi 6 % puudu.Tasakaalust 4% rohkem.

Süsivesikuid jäi puudu minu GDA järgi 26%, keskm. GDA järgi 54%. Tasakaalust ainult 5%. Ilmselt sõin väga vähe süsivesikuid ehk süsivesikute arvelt langetasin oma kaloraaži ?


Järeldused : Kõiki soovitusi ei saa üheaegselt arvesse võtta. Tuleb otsida oma kehale sobiv vahekord. Eelkõige aga jälgida üldkaloraaži ja liikumist.

Vaatasin kaalustalla.ee leheküljelt Baasainevahetuse kalkulaatori (BAV) abil, et minu baasainevahetuseks tuleb 1999 kalorit. Kui tahan kaalu langetada pean 500 kalorit vähem sööma ehk 1499 kcal päevas. Kaaluabis on mu päevanorm 1236 kcal, millega ma toime ei tule. 1499 kcal-ga saab mul kõht täis, aga kaalu langetamise aeg pikeneb.

Kaaluabil on graafikute juures kirjutatud, et naiste miinimumnorm on 1200 kcal päevas. BAV järgi tuli ka nii, aga ainult hästi paksu naise puhul, kes ennast päevas üldse ei liiguta.

Valikud: VastaOsunda
Re: Kas kaaluabi soovitab päevast valkude kogust valesti`?
Saatis: eveka
Kuupäev: 29. November 2011, kl 12.49

Oih ! Ma ei teinud tabelit. Jätsin ainult vahed ja kirjutasin kõik näitajad üksteise alla kohakuti. Ilmunud lehel on kõik kokku surutud ja võõral ilmselt raske aru saada.

Analüüs peaks küll arusaadav olema.

Valikud: VastaOsunda


Sellesse rubriiki võivad kirjutada ainult registreeritud kasutajad.