Kaaluabi uudised
Kööginurk
Kaalu langetamine
Tervisesport
Motivatsioon
Muud jutud
kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: laanekas
Kuupäev: 10. May 2010, kl 13.17

Olen jätkuvalt hädas toidu tasakaalustamisega. Rasvu vähe, valke rohkem. Olen püüdnud igatepidi, aga tulemus on ikka sama. Süsivesikud enam- vähem. Kas keegi osakb anda nõu, mida ma jälgima peaksin, et kõik tasakaalu saada?

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Avatar
Kuupäev: 10. May 2010, kl 14.03

Mina tegin lihtsa vahetuse - vahetasin lõunasöögi valgud täisterapasta vastu, millele lisan oliivõli (Extra Virginit) ja tasakaal tuligi. Samuti lisan õhtusöögile oliivõli. Õli on väga oluline. Seda ei tohi alahinnata. Kaal hakkas ka kiiremini langema peale ülemääraste valkude ärajätmist.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: laanekas
Kuupäev: 10. May 2010, kl 14.14

Tänan hea nõuande eest!
Ma üldiselt kasutan oliivõli nii küpsetamiseks, salatite tegemiseks. Salatitele kasutan Extra Virgin õli. Katsetan kohe Sinu nõuannet homme.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Kuupäev: 10. May 2010, kl 16.32

õli, aga mitte päevalille- ega viinamarjaseemneõli (nuuks, minu lemmik), viimastes on oomega-6 osakaal liiga suur;
pähklid - väga head tasakaalustamiseks, aga HÄSTI palju kaloried annavad...;
rasvane kala (heeringas, forell);
või, majonees (see rasvane);
avokaado, pesto (väga head hommikuse täisterasaia või sepikukattena)

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: tõruke
Kuupäev: 11. May 2010, kl 18.47

mina ikka ka jätkuvalt hädas.Kuu juba möödas, aga tulemust praktiliselt polegi.Kui joon3x päevas kohvi piimaga,ongi valgud täis.15%).Siislõunaks natuke kas kanaliha või kodujuustu ja juba ongi 200%.Pole ju kuidagi vähem võimalik süüa.Tahaks ju lõhet või muud kala, kus sellega.Karjun juba ammu appi,aga abi ei kuskilt.Kas valgu ülesöömine ei lase langeda?Ja veel, kas on võimalik,et kofeiinivaba kohvi annab 560kcal.Ehk midagi valesti.Ja veel,siin me kõik vestleme,aga kaaluabi omalt poolt ei kõssagi.Võiks ju ka vahest ABI anda!Raha küsimisest ju ei piisa.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: kalle
Kuupäev: 11. May 2010, kl 23.45

ilmselt sisestad kohvi valesti. pead ainult pulbri kogust arvestama ja mitte pulber+vedelik

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Avatar
Kuupäev: 12. May 2010, kl 08.54

Valku vajab mitte eriti intensiivselt treeniv inimene (alla 5 korra nädalas) 0,8 - 1 gr gr/keha kg kohta. Vastupidavusala sportlastel, näiteks jooksjatel, 1,2 gr/keha kg kohta ja tippsportlastel 2 gr/kg. Seda on kaunis vähe. Kõik, mis üle, kipub minema teadagi kuhu...
Inimesed kipuvad sööma liiga valku ja kartma süsivesikuid ja rasvu. Seda ei maksa teha. Lihtsalt süsivesikud, mis sisse sööd, peavad olema aeglaselt imenduvad s.t. madala glügeemilise indeksiga. Soovitavalt täisteratoodetest ja köögiviljadest. Valku ja rasva (mis peaks olema kvaliteetne) võiks süüa rohkem õhtusöögiks kuna s.v-kuid ei jõua enne uinumist ära kasutada. Süsivesikute tarbimiskiirus keha poolt on 60 gr/h. seda peaks ka silmas pidama. Ülejääk läheb jällegi pepu õi kõhu peale.
Kaalulangetamisel on veel üks kindel tingimus, mis aitab nii kaalul langeda kui meeleolu üleval hoida - sage söömine. Kui vaatad, et kalorid täis ja ei söö peale kella 16.00 näiteks enam midagi, siis kaalulangus võib peatuda. Söömine peab olema regulaarne ka toidu koostiselt.
Ma võin täpsemalt kirjutada kui huvitab, teema on nii lai.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: laanekas
Kuupäev: 12. May 2010, kl 09.57

Avatar! Ole hea ja seleta pikemalt, usun, et paljud soovivad targemaks saada.
Tegelikult on see väga tähtis info, et õppida õigesti sööma.
Tänud ette!

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Ketjusha
Kuupäev: 12. May 2010, kl 11.00

Jah Avatar, jaga infot. Kuidagi ei suuda oma söömist reguleerida, et tasakaal tekiks, valgud koguaeg laes.

tänud tõesti ette juba

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: visionx
Kuupäev: 12. May 2010, kl 12.13

jah Avatar, ehk saad anda mingi näidise kuidas sa ise toitud, või mida eriti väldid. Mul sama probleem, valgud laes kuigi liha/kana/kala pole veel õieti toidukorras olnudki va hommikul õhukesed viilud võileival.

tänud smiling smiley

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Avatar
Kuupäev: 12. May 2010, kl 18.14

Lisaks siis sellele mida juba kirjutasin. Loodan, et mõni saab abi.

Esmalt - toidu kogukalorsus eeldan, et on enamusel paigas. Et ei ole liiga väike.
Enda taustast - teen 5 korda nädalas trenni, enamuses jooksen. Niipalju siis trennist. Aga see ei ole kaalulangetusel olulisim. Joostes maha ei võta. Ma vist võib juba ka magada jooksu ajal, olen nii harjunud. Ka keha on harjunud ja mu pulss on väda madal ning seetõttu ka eriti järeltpõletust ei toimu. Aga trenn on teine teema.
Olen jooksnud ka 8 h nädalas, kui toitumist ei jälgi, ei kao grammigi pekki. Ikka toitudes.
Nüüd lähtun päeva planeerides järgmistest reeglitest:
- söön valdavalt madala glükeemilise indeksiga süsivesikuid (v.a. kohe peale trenni)
- enamus süsivesikuid söön ära päeva esimeses pooles, siis jõuan need enne magamist ära tarvitada. Kui jääb õhtuks, on ikkagi vaja veresuhkur ööseks alla saada, siis jalutama.
- valgud jätan õhtupoolseks ajaks kuna neid siis rohkem tarvis (öiseks taastumiseks)
- rasvad peavad olema ka hommikusöögil - nii häälestab keha end ka rasvu töötlema juba hommikust
- hoian eri toiduained suures osas eraldi ja söön neid mis teineteist toetavad - näiteks C-vitamiin toetab raua imendumist, seega söön liha koos salatiga jne. Liha ega kala kunagi ei söö koos riisi või kartuliga. Riisi ma ei armasta, kartuliga eriti mina alla ei võta. Teistel ehk teisiti. Piima liha kõrvale ei joo. Valk mida söön, on kindlasti loomne, st. kvaliteetne. Seepärast ma täpselt ka seda lubatud 15% ei jälgi kuna osa valku tuleb teraviljast aga on nii ebakvaliteetne, et nagunii ei imendu. Valgukogus, mida endale luban, on päevas ca 15-20% valkude osas.
- puuvilju söön vahepaladena , mitte peale lõunasööki ja mis muidu, näiteks magustoiduna, hästi ära ei seeduks
- ei söö magustoite peale suuri toite, pean min 1h vahet.
- söön 5 - 6 korda päevas (näiteks 8.00, 10.00, 12.00, 16.00 ja kuskil 18-19.00 ajal.). Päris täpselt aegu ei järgi, katsun 15-30 min sisse mahtuda, oleneb millal hommikul ärkama pean.
- kohe peale trenni annan kehale kiiresti lihtsüsivesikuid, sest siis taastun kiiremini ja ei teki tohutut nälga paari tunni pärast. Arvestusega umbes 60 gr/tunnis. NB! Keharasvad põlevad siis kui kehas on süsivesikuid!
- söödavad kogused hoian väikesed, suhteliselt sarnased v.a. vahepalad - kogused tuleb koostada lähtuvalt sellest, et keha saaks võimalikult ühtlase portsu süsivesikuid, mis siis kenasti imenduvad. Ei tohi süüa nii, et suur ports kartuleid ja muud ei midagi. Või et söön terve shokolaadi ja õhtul ei midagi. See viib veresuhkru üles ja kiiresti väga alla, Ja siis on keha näljas ja karjub uue portsu järele. Ja uus ports viib veresuhkru veel kord üles ja siis kiiresti alla jne. Tulemusena on pidev näljatunne ja tunne, et tahaks midagi head…
- shokolaadist söön ainult tumedat ja paar korda nädalas, ca 30 grammi korraga. See on madala glükeemilise indeksiga ja kui seda eraldi süüa, see veresuhkrut ei kõiguta eriti. Mitte söögi ajal vaid eraldi. Kohviga, nagu kord ja kohus…
- leiba toidu kõrvale ei söö v.a. supid
NB! Veresuhkur peab olema päeva jooksul tasakaalus, õhtul siis las langeb, et uneajal oleks võimalik kasvuhormoonil tegutseda...Eriti hea kui õhtul süüa veidi idusid, need on kasvuhormooni täis.
Trenni söön tagasi Kaaluabis kulutuseks arvestatud kcal –test ca 70% ulatuses. Muud tagasi ei söö, ei imetamist, ei tööd vms. Lähtun ikkagi peamiselt veresuhkrust kehas ja kogemustest.
Muu ongi ainult paikapanemise vaev.
Mitte ühtegi söögikorda vahele ei jäta, kui vaja, tassin toidu kaasa. Vett tarbin ca 8-10 klaasi (sis. tee, kohvi jms).
Hommikusöök - peamiselt süsivesikud + rasv (näiteks puder võiga, leib avokaadoga). Süsivesikutest on siin mõlemat tüüpi nii kiirelt imenduvad kui aeglased (liht ja liit s.v.)
I vahepala – õun vms
I lõuna osa – aeglased süsivesikud ja rasv ja väga veidi valku, kui üldse (näiteks täisterapasta kodupestoga või oliivõli ja parmesaniga, igal juhul koos õliga)
II vahepala (peale trenni) - leib (leiva teen ise seemnete ja pähklitega) võiga, kui trenni pole - mingi dieetjogurt vms. midagi, mis võib olla ka vähese suhkruga
II lõuna osa - köögiviljad vms – NB! Enam kiireid süsivesikuid ei tarbi
õhtul - kala, liha vms, sobiv kogus jällegi, liha vähem, kala rohkem + salat õliga või köögiviljad õliga
kui nälg peal õhtul, võtan veel paar ampsu juustu koos köögiviljaga, isegi kui valk veidi lõhki. Ja joon esmalt teed, siis vaatan kas on veel nälg.
Iga päeva ma ei jälgi, et midagi kuskilt lõhki ei läheks. Vajan süsivesikuid ka tiba rohkem trenni jaoks. Samas, reeglina on mul toitumine tasakaalus. V.a. enne võistlusi, siis laen süsivesikuid ja vedelikke nii et kaal pole tähtis. Siis kontrollin, et rasv kehal väheneks, lihtsalt käega volte katsudes...
Kogemus on mul spordist ja rasedusdiabeedist mida edukalt ainult dieediga kontrolli all hoidsin. Kontrollisin 8 korda päevas oma veresuhkrut ja tean hästi kuidas see käitub. Insuliini süstimisest seetõttu pääsesin. Nüüd, kus diabeeti pole ja tita unetuid öid tekitamas, on kaalulangetamine (minu kõrges eas) paras töö nagu igale teiselegi naisele. Tõed on aga samad – veresuhkur kontrolli alla, kogused väiksemaks ja süsivesikute-valkude tasakaal päeva jooksul paika. Muud muret polegi. Üks aga on veel – lihaseid peaks kasutama, siis teab keha et neid on vaja ja lammutada ei tohi. Muidu on lihtsam lammutada lihaseid, eriti kui süsivesikuid kehas vähe.
On veel olemas ketoosiseisund, millesse keha läheb kui süsivesikute norm väga alla läheb, ka see toimib. Aga meeleolu on kohutav, väsimus tapab, kõht on kinni ja mingist normaalsest elust pole juttugi. Sellega allavõtmine mulle ei meeldi. Ikka kaloreid lugedes ja veresuhkrut kontrollides.
Keha harjub ja enam ei pea kella vaatama, et teada et nüüd on söögiaeg. Ja enam ei ole ka õhtul hiljem mingeid isusid sest valk seedib kauem.

Loodan, et tuletasin meelde mõned põhitõed ja keegi saab ehk veidigi uusi ideid.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: laanekas
Kuupäev: 12. May 2010, kl 18.41

Tänan Avatar, nii pika ja põhjaliku selgituse eest!Lugesin Sinu teksti väga hoolikalt ja püüan asjad enda jaoks selgeks mõelda. Saan aru, et minu söömisharjumused on ikka alla igasugust arvestust.Hakkan homme siis pihta, sest pean sulle tunnistama, et Sinu esmane õpetus kandis juba vilja - mul on kaks päeva toitumine olnud tasakaalus.
Päikest Sinu igapäeva tegemistesse!

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Avatar
Kuupäev: 12. May 2010, kl 20.45

Tänan! Mul hea meel et aidata sain!

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: savikass
Kuupäev: 13. May 2010, kl 14.05

Leidsin ka sellest jutust palju kasulikku. Toitumine on teadus ja see on tõesti huvitav. Olen natuke Fitnessist neid teooriaid lugenud, seal oli üks seisukoht, et hommikupoole süüa rohkem valku, mis teeb reipaks ja õhtupoole süsivesikuid, sest süsivesikud tegevat uniseks.
Aga ega nemad seal vist eriti kaalulangetamisega ei tegele.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?winking smiley
Saatis: emely
Kuupäev: 25. May 2010, kl 19.00

Tere!
Olen neljandat päeva kaaluabi kasutaja ja kuidas ma ka ei püüa oma menüüd koostada ja süüa ikka on valku palju.Nüüd leidsin siit foorumist teema ja näen , et ka teil on sama probleem.Suur tänu Avatar nii vajaliku ja hea õpetuse eest, ma nüüd proovin kuidas õnnestub toitumine tasakaalu saada.
Olen kõik võimalikke dieete teinud usun ,et nüüd olen õigel teelja loodan , et saan valgud ka paika tänu teie abile.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: savikass
Kuupäev: 25. May 2010, kl 19.22

Olen alates veebruarist Kaaluabis, valke pole saanud paika ühelgi päeval (liiga palju, rasvu vähe). Olen nüüd loobunud tasakaalu taga ajamast, kaal langeb tasapisi.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: laanekas
Kuupäev: 26. May 2010, kl 07.08

Toidu tasakaalu saamine oli mul ka algul väga raske.
Aga Avatar aitas mind selgitades mida tegema peab.Eelmine nädalalõpp läks mul asi käest, sest polnud piisavalt aega paika panna oma menüüd. Selleks, et tasakaalustada rasvu ja valke, lisasin aurutatud juurviljadele väikese koguse Extra virgin õli. Maitse esmalt ehmatas, aga sellega harjub. Mul oli eelmise nädalaga üldse imelikud lood. Vesi jäi organismi pidama. Nagu blogis selgitasin olin nagu õhupall, jalad ja sõrmed paistes. sellega ka kaasnes kohe kaalutõus.Tundub, et see on minu järgmine probleem, millega pean tegelema. Kui kellegil on kogemusi ja oskusi, kuidas seda vältida, andke palun teada.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Rokimemm
Kuupäev: 28. May 2010, kl 14.10

Suur tänu Avatarile. Olen kaaluabis teist nädalat ja ka hädas valkude-rasvade tasakaalu viimisega.Tasapisi õpin.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: tulevik
Kuupäev: 04. June 2010, kl 14.29

Olen kuulnud et vesi ei taha väljuda kui tarbitakse liiga soolast toitu.Ehk sool hoiab vett kinni.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: mummi
Kuupäev: 05. June 2010, kl 06.58

Minul Ka teine nädal. Ma ei saa päevast kalorite arvu täis ja siis ei ole tasakaalus ka veel.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: tublike
Kuupäev: 11. June 2010, kl 09.36

Kel on käed-jalad paistes võiks proovida kuivatatud ananassi ja banaani. Parimad on "Kommi asemel" või lahtised. Teised on kõik liiga suhkrustatud. Kahjuks ei oska öelda, palju nad kaloreid annavad, kuid raseduse ajast on mul kogemus, et juurde nende pärast ei võta. Ma olin hädas kõrge vererõhuga ja paistetustega ja need olid ainsad asjad, mis aitasid. Sünnitama läksin samas kaalus kui rasedusega arvele minnes.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: yx
Kuupäev: 09. January 2011, kl 12.48

Nädal aega nüüd siin. Kalorinorm 95..105% päeva normist, on ehk OK? Ja korra on isegi trehvanud toitumine tasakaalus olema (säran!). Aga muidu, jah, kipub valk/rasv võimust võtma ja süsivesikuid väheks jääma. Avatar ja teised spetsialistid, andke nõu - kas näiteks mesi on sel juhul hea lahendus? Kui õhtul kaloritest kriips puudu, joon piparmünditeed meega (ja limpsin veel lusikatäie-paar niisama kõrvale), nii et süsivesikud normi jõuavad. On see ikka õhtul hea?
Selle nädala jooksul pole kaalumuutust veel täheldanud, aga ükskord ta tuleb niikuinii.

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: ritake
Kuupäev: 19. February 2011, kl 11.54

Neljas päev siin,Kalorinorm 68-85% ja tasakaalu pole ollagi.Valk üle ja teised puudu.Avatari nõuannetest arvan kasu saavat,kui neid järgin.Tänud ette!

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Kuupäev: 05. March 2011, kl 19.27

Kui väärt teema ! Tänan südamestsmiling smiley Eks ma katsetan ka winking smiley ma kyll pole sportlane, aga suur harrastusjooksja ja olen kahe käega nõus, et jookse palju tahad, kui toitumist ei jälgi, võib hoopis juurde tulla! Ühel suvel suutsin agara trenniga (ca 50-60 km nädalas) end paari kuu jooksul suuremaks süüa!

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: BeciRull
Kuupäev: 05. March 2011, kl 19.45

Mul täna esimene päev ja raskus kalorinormi täis söömisega. Kuidagi suur tundub see norm... Enne tegin vahelduva eduga figuurisõprade järgi ja seal ikka natuke vähem lubatud, nii paarsada kilokalorit. Aga püüan harjudasmiling smiley Ja loodan, et ikka mõjub ka smiling smiley

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Kidi
Kuupäev: 30. April 2011, kl 23.12

Mul pole nädala jooksul veel kordagi tasakaalus olnud. Süsivesinikku alati rohkem, vahel juhtub, et rasvu ja valke nii palju, kui ette nähtud. Üldiselt ikka kõike üle..
Usun, et niipea see tasakaalustamine vist ei õnnestu ka..

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: Krisss
Kuupäev: 05. October 2011, kl 22.27

Hei! Sattusin sellele rubriigile täiesti juhuslikult ja Avatarile suur tänu - sain siit oma motivatsioonile toite tagasi, asi ikka väga käest ära kogu aeg - hambad ristis punnitan, aga tolku pole. Üks küsimus laiale ringile siiski on - kuhu paigutada supid? Eriti need, mis liha sisaldavad - seal ju kartul ja liha koos... kas parem õhtul või lõuna ajal?

Valikud: VastaOsunda
Re: kuidas tasakaalustada päeva toitumist?
Saatis: kodukoht
Kuupäev: 16. October 2012, kl 12.20

aitäh! Väga hariv,püüan jälgidasmiling smiley

Valikud: VastaOsunda


Sellesse rubriiki võivad kirjutada ainult registreeritud kasutajad.